Pitanje

Koja je osnovna razlika između udruženja i fondacije?

Udruženje se osniva zajedničkim sporazumom tri ili više fizičkih, ili pravnih lica (u svim kombinacijama), koja se dobrovoljno udružuju radi ostvarivanja nekog zajedničkog ili javnog interesa, a pri tome nema namjeru sticati profit.

Fondacija se osniva jednostranom izjavom volje, odlukom, ugovorom ili drugim pravno valjanim aktom i može je osnovati jedno lice. Fondacija nema svoje članstvo, a cilj je upravljanje određenom imovinom u javnom interesu ili u dobrotvorne svrhe.

TREBATE SAVJET O RADU UDRUŽENJA?

SMART Resursni centar odgovara na Vaša pitanja o pravnom i finansijskom poslovanju, implementaciji projekata, odnosima s javnošću, preduzetničkim i ekonomskom aktivnostima.

Pitanje pošaljite na smart.rc@cpcd.ba

Da vidite pune odgovore morate biti član Resursnog Centra i prjavljeni sa svojim nalogom.

Postavite pitanje