utorak, 23. juli 2019.

Tešanjski lider i liderice na djelu

Protekla sedmica je u Tešnju obilježena dvodnevnom edukacijom 20 omladinskih lidera/ica

Dana  17. i 18. jula  2019. u prostorijama Ppćine Tešanj završena je prva faza Obuke omladinskih lidera koju organizuje Općina Tešanj a implementira SMART Resursni centar Centra za promociju civilnog društva.

U okviru Strategije razvoja Općine Tešanj 2018  - 2022 podsektor Mladi2.4.1. Podrška društvenom aktivizmu, predviđena je aktivnost Program obuke omladinskih lidera koju je Centar za promociju civilnog društva, uz direktan angažman trenerice Dajane Cvjetković metodološki osmislio i implementirao.

Omladinski lideri su mladi ljudi koji ulažu u lični razvoj ali i razvoj zajednice, sa naglaskom na rješavanje pitanja mladih. Ovaj koncept omladinskog angažaman je prisutan u svim zemljama svijeta uz prilagodbe u odnosu na kulturu, tradiciju i političko okruženje unutar zemlje. Prvi princip edukacije koje CPCD sprovodi je dobrovoljnost, a angažiranost učesnika i učesnika oba dana edukacije potvrđuje da su samosvjesni i odgovorni mladi ljudi još uvijek prisutni u našem društvu i da ulaganjem u svoje kompetencije šalju jasnu poruku: Mi želimo bolje sutra sebi i lokalnoj zajednici, podržite nas.

Prvu podršku je pružila Općina Tešanj kroz organizaciju obuke i uključivanjem mladih u sve faze edutaivnog programa, od planiranja gdje su imali priliku nominovati teme edukacije u skladu sa specifičnim potrebama mladih Tešnja, do implementacije obuke, evaluacije i planiranja naredne faze.

„Raditi sa inspirativnim, posvećenim i elokventnim mladim ljudima je za mene izazov ali i motivacija da svaki put pripremim neki novi sadržaj, učinim edukaciju što više zanimljivom, praktičnom i korisnom za ljude sa kojima radim. Svaka osoba je posebna, donosi novu energiju u radni prostor i čini da mi kao grupa bolje funkcionišemo, što nije uvijek jednostavno. Funkcionalnost tima pri radu pod pritiskom je ključna karika za postizanje rezultata, o čemu smo govorili tokom rada. Ovu grupu čine mlade osobe različitih profesionalnih interesovanja, obrazovnih pozadina, tipova ličnosti, iskustava i znanja ali primjenjuju sve aspekte dobre komunikacije te nam nije bilo teško funkcionisati kao tim.“ Rekla nam je Dajana Cvjetković, tenerica u SMART Resursnom centru CPCD-a.

Skup vještina i znanja potrebnih mladim ljudima da samostalno djeluju u lokalnoj zajednici i postanu lideri koji mijenjaju svijet, je opsežan i zahtjeva kontinuiranu edukaciju. Kako bi bili korak bliže ostvarenju cilje Općina Tešanj će u prvoj sedmici augusta,  za ovu grupu organizovati nastavak obuke u trajanju od 3 dana.