srijeda, 21. oktobar 2020.

Izbor za najljepši jestivi mini vrt (na balkonu, okućnici, bašti i/ili drugom prostoru)

Rok za prijave je 28.12.2020.

"Da bi se do 2050. prehranilo predviđenih 10 milijardi ljudi koji će živjeti na Zemlji, proizvodnja hrane mora se povećati za 70%", kaže Thomas Constant, osnivač vertikalnog start-up proizvoda BeoBia. Uz to, rast industrije će i dalje biti potaknut sve većom potražnjom za visokokvalitetnim proizvodima koji se uzgajaju bez upotrebe pesticida, na način koji nema negativan utjecaj na okoliš i klimu. Kao što je Telegraph izvijestio 2019. godine, industrija koja se razvija zbog sve veće potrebe rastućeg stanovništva ima ogroman uticaj u pogledu emisija CO2.

Pojedinačno i kolektivno, ljudi traže rješenja i pitaju se koju ulogu mogu imati u očuvanju naše biosfere.

U problemu se krije rješenje – kažu permakulturisti!

Svi imamo kakav-takav mali prostor gdje bismo mogli improvizirano uzgajati hranu u recikliranim ili već postojećim posudama ili komadićima zemlje u dvorištima. Voda nam je lako dostupna, što pogoduje uzgoju biljaka i što nam olakšava kreiranje sopstvenih jestivih mini vrtova.

Kampanja „Ja sadim, a ti?“, koja se provodi u okviru projekta „Misli o prirodi!“, poziva vas da pokažete vaše jestive mini vrtove koje ste kreirali na vašim balkonima, okućnicama, baštama i drugim prostorima, kako biste dobili priliku da osvojite jednu od vrtlarskih nagrada i titulu najboljeg jestivog mini vrta u 2020. godini.

Zainteresirani učesnici/ce takmičenja mogu poslati svoje slike i popuniti prijavu OVDJE.

Napomena: Kako bi mogli da učitate fotografije, morate imati Gmail account.

Slike mogu poslati učesnici/ce koji imaju mini vrt do 5m2 i koji su se učlanili u grupu „Ja sadim, ti?“: https://bit.ly/JaSadimATiFB

Kriteriji za ocjenjivanje uključuju vizuelnu privlačnost, raznolikost kultura, kreativnost u korištenju malog prostora za uzgoj jestivih biljaka i jedinstvene karakteristike poput korištenja recikliranih materijala prilikom kreiranja infrastrukture i slično.

Ukupno će se dodijeliti tri nagrade;

1. mjesto:
    - Vrtnu radnu klupu
    Posuda za sađenje s rešetkastom ogradom

2. mjesto:
    - Posuda za sadnju od reciklirane tikovine i čelika

1. mjesto:
    - Vrtne sklopive stolice (drvo akacije)

Vremenski pregled

ROK

Rok za prijave na takmičenje

28.12.2020. godine do 23:55h

Evaluacija i odabir 8 najljepših jestivih mini vrtova

09.01.2021. godine do 17:00h

Objava 8 najljepših jestivih mini vrtova na Facebook stranici

10.01.2021. godine do 15:00h

Rok za Facebook takmičenje (broj lajkova i sherova)

20.01.2021. godine do 12:00h

Proglašenje pobjednika

20.01.2021. godine do 15:00h

Ceremonija dodjele nagrada

27.01.2021. godine u 12:00h

Napomena: Ceremonija dodjele nagrada će se organizovati u prostorijama Centra za promociju civilnog društva (adresa Marka Marulića 2/III, 71 000 Sarajevo). CPCD ne snosi putne troškove za dobitnike/ce nagrada.

Gledati plodove svoga rada, truda, ljubavi. Ubrati i pojesti ono što smo sami danima, mjesecima ili godinama njegovali – neprocjenjivo!

Obradujte nas svojim fotografijama! Zajedno gradimo pozitivnu zajednicu i obnovimo zaboravljene vještine uzgoja hrane.

Podržite nas putem naše Facebook grupe „Ja sadim, a ti?“ https://bit.ly/JaSadimATiFB

i Facebook stranice „Misli o prirodi!“ https://www.facebook.com/mislioprirodi/

„Misli o prirodi!“ je trogodišnji projekat kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva, a finansijski podržava Vlada Švedske u iznosu od 3 milion konvertibilnih maraka.